Od starověku se bylinky používají jako přírodní léčba různých nemocí, včetně virových infekcí. Mnoho bylin díky své koncentraci silných rostlinných sloučenin pomáhá bojovat proti virům a jsou obdařovány praktiky přírodní medicíny. Výhody některých bylin jsou zároveň podporovány pouze omezeným lidským výzkumem, proto byste je měli brát s rezervou.
Zde je 15 bylin se silným antivirovým účinkem.
Oregano
Oregano je populární bylina, která je známá svými působivými léčivými vlastnostmi. Jeho rostlinné sloučeniny, které zahrnují karvakrol, mají antivirové vlastnosti.
Bylo také prokázáno, že oreganový olej a karvakrol vykazují antivirovou aktivitu proti viru herpes simplex typu 1 (HSV-1); rotavirus, běžná příčina průjmu u kojenců a dětí; a respiračního syncyciálního viru (RSV), který způsobuje infekci dýchacích cest.
Šalvěj
Šalvěj je aromatická bylina, která se již dlouho používá v tradiční medicíně k léčbě virových infekcí.
Antivirové vlastnosti šalvěje se většinou připisují sloučeninám zvaným safficinolid a šalvěj, která se nacházejí v listech a stonku rostliny.
Výzkum naznačuje, že tato bylina může bojovat proti viru lidské imunodeficience typu 1 (HIV-1), což může vést k AIDS. V jedné studii extrakt šalvěje významně inhiboval aktivitu HIV tím, že zabránil viru ve vstupu do cílových buněk.
Bylo také prokázáno, že Šalvěj bojuje proti HSV-1, který infikuje hospodářská zvířata, jako jsou koně, krávy a prasata.
Bazalka
Mnoho druhů bazalky , včetně sladkých odrůd, může bojovat proti určitým virovým infekcím.
Například jedna studie v laboratoři zjistila, že extrakty ze sladké bazalky, včetně sloučenin, jako je apigenin a kyselina ursolová, vykazovaly silné účinky proti herpes virům, hepatitidě B a enteroviru.
Bylo prokázáno, že bazalka posvátná, zvyšuje imunitu, což může pomoci v boji proti virovým infekcím.
Ve čtyřtýdenní studii u 24 zdravých dospělých osob, kterým bylo podáno 300 mg extraktu z bazalky, se významně zvýšila hladina pomocných T buněk a přirozených zabíječských buněk, což jsou imunitní buňky, které pomáhají chránit vaše tělo před virovými infekcemi.
Fenykl
Fenykl je rostlina s příchutí lékořice, která může bojovat proti určitým virům. Studie v laboratoři prokázala, že extrakt z fenyklu vykazoval silné antivirové účinky proti herpes virům a parainfluenze typu 3 (PI-3), která u skotu způsobuje infekce dýchacích cest. Trans-anethol, hlavní složka fenyklového éterického oleje, navíc prokázal silné antivirové účinky proti herpes virům.
Podle výzkumu na zvířatech může fenykl také posílit váš imunitní systém a snížit zánět , což může také pomoci v boji proti virovým infekcím.
Česnek
Česnek je populární přírodní lék na širokou škálu stavů, včetně virových infekcí.
Ve studii u 23 dospělých s bradavicemi způsobenými lidským papilomavirem (HPV) aplikace česnekového extraktu na postižené oblasti, dvakrát denně, eliminovala bradavice u všech z nich po 1–2 týdnech.
Starší studie v laboratoři dále poznamenávají, že česnek může vyvíjet antivirovou aktivitu proti chřipce A a B, HIV, HSV-1, virové pneumonii a rhinoviru, které způsobují nachlazení . Současný a novější výzkum však chybí.
Studie na zvířatech ukazují, že česnek zlepšuje imunitní systém stimulací ochranných imunitních buněk, které mohou chránit před virovými infekcemi.
Extrakt z meduňky
Extrakt z meduňky je rostlina citronu, která se běžně používá v čajích a kořeních. Je také oslavována pro své léčivé vlastnosti.
Extrakt z meduňky je koncentrovaným zdrojem silných éterických olejů a rostlinných sloučenin, které mají antivirovou aktivitu.
Výzkum ukázal, že má antivirové účinky proti ptačí chřipce, herpes virům, HIV-1 a enteroviru 71, které mohou způsobit závažné infekce u kojenců a dětí.
Máta peprná
Je známo, že máta má silné antivirové vlastnosti a běžně se přidává do čajů, výtažků a tinktur určených k přirozené léčbě virových infekcí. Její listy a éterické oleje obsahují aktivní složky, včetně mentolu a kyseliny rosmarinové, které mají antivirovou a protizánětlivou aktivitu.
Ve studii vykazoval extrakt z máty peprné silnou antivirovou aktivitu proti respiračnímu syncyciálnímu viru (RSV) a významně snížil hladinu zánětlivých sloučenin.
Rozmarýn
Rozmarýn se často používá při vaření, ale má také terapeutické použití, díky mnoha rostlinným sloučeninám, včetně kyseliny oleanolové. Kyselina oleanolová prokázala antivirovou aktivitu proti herpes virům, HIV, chřipce a hepatitidě ve studiích na zvířatech a v laboratoři.
Navíc, extrakt z rozmarýnu prokázal antivirové účinky proti herpes virům a virům hepatitidy A, která má vliv na játra.
Echinacea
Echinacea je jednou z nejoblíbenějších ingrediencí v bylinné medicíně díky svým působivým vlastnostem podporujícím zdraví. Mnoho částí rostliny, včetně jejích květů, listů a kořenů, se používá k přírodní léčbě. Ve skutečnosti byla domorodými Američany používána odrůda Echinacea purpurea , která produkuje květy ve tvaru kužele, k léčbě široké škály stavů, včetně virových infekcí.
Několik studií naznačuje, že některé odrůdy echinacey , včetně E. pallida , E. angustifolia a E. purpurea , jsou zvláště účinné v boji proti virovým infekcím, jako je herpes a chřipka .
Především se předpokládá, že E. purpurea má také účinky na posílení imunity, takže je zvláště užitečná při léčbě virových infekcí.
Bez
Bez (Sambucus) je rodina rostlin. Z bezinky se vyrábí celá řada produktů, jako jsou elixíry a pilulky, které se používají k přirozené léčbě virových infekcí, jako je chřipka a nachlazení. Studie na myších zjistila, že koncentrovaná šťáva z černého bezu potlačuje replikaci viru chřipky a stimuluje reakci imunitního systému (Důvěryhodný zdroj).
Navíc v přehledu 4 studií u 180 lidí bylo zjištěno, že doplňky z černého bezu výrazně snižují příznaky horních cest dýchacích způsobené virovými infekcemi.
Lékořice
Lékořice se po staletí používá v tradiční čínské medicíně a dalších přírodních postupech. Glycyrrhizin, liquiritigenin a glabridin jsou jen některé z účinných látek v lékořici, které mají silné antivirové vlastnosti.
Studie ukazují, že extrakt z kořene lékořice je účinný proti HIV, RSV, herpetickým virům a koronaviru spojenému se závažným akutním respiračním syndromem (SARS-CoV), který způsobuje závažný typ pneumonie.
Astragalus
Astragalus je kvetoucí bylina oblíbená v tradiční čínské medicíně. Může se pochlubit polysacharidem Astragalus (APS), který má významné imunitní a antivirové vlastnosti.
Studie na zvířatech ukazují, že astragalus bojuje proti herpes virům, hepatitidě C a viru ptačí chřipky H9.
Studie navíc naznačují, že APS může chránit lidské astrocytové buňky, nejhojnější typ buněk v centrálním nervovém systému, před infekcí oparem.
Zázvor
Zázvorové výrobky, jako jsou elixíry, čaje a pastilky, jsou oblíbené přírodní léky – a to z dobrého důvodu. Ukázalo se, že zázvor má působivé antivirové účinky díky vysoké koncentraci silných rostlinných sloučenin. Výzkum ukazuje, že zázvorový extrakt má antivirové účinky proti ptačí chřipce, RSV a kočičím kalicivirům (FCV), což je srovnatelné s lidským norovirem.
Navíc bylo zjištěno, že specifické sloučeniny v zázvoru, jako jsou gingeroly a zingeron, inhibují replikaci virů a zabraňují virům ve vstupu do hostitelských buněk.
Ženšen
Ženšen, který lze nalézt v korejských a amerických odrůdách, je kořenem rostlin z čeledi Panax. Již dlouho se používá v tradiční čínské medicíně a ukázalo se, že je zvláště účinný v boji proti virům. Ve studiích na zvířatech vykazoval extrakt z korejského červeného ženšenu významné účinky proti RSV, herpes virům a hepatitidě A.
Navíc mají sloučeniny v ženšenu zvané ginsenosidy antivirové účinky proti hepatitidě B, norovirům a coxsackievirům, které jsou spojeny s několika závažnými chorobami – včetně infekce mozku zvané meningoencefalitida.
Pampeliška
Pampelišky jsou široce považovány za plevel, ale byly studovány z hlediska mnoha léčivých vlastností, včetně možných antivirových účinků.
Výzkum naznačuje, že pampeliška může bojovat proti hepatitidě B, HIV a chřipce. Jedna studie navíc zaznamenala, že extrakt z pampelišky inhibuje replikaci dengue, viru přenášeného komáry, který způsobuje horečku dengue. Toto onemocnění, které může být smrtelné, vyvolává příznaky jako vysoká horečka, zvracení a bolest svalů.
Sečteno a podtrženo
Byliny se odpradávna používají jako přírodní léčiva.
Běžné kuchyňské byliny , jako je bazalka, šalvěj a oregano, stejně jako méně známé byliny jako astragalus a bez, mají silné antivirové účinky proti mnoha virům, které způsobují infekce u lidí.
Je snadné přidat tyto silné bylinky do svého jídelníčku tím, že je použijete ve svých oblíbených receptech nebo z nich uděláte čaje.
Mějte však na paměti, že většina výzkumu byla prováděna v laboratoři a na zvířatech, za použití koncentrovaných extraktů. Proto není jasné, zda by malé dávky těchto bylin měly stejné účinky.
Pokud se rozhodnete doplnit výtažky, tinktury nebo jinými rostlinnými produkty, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče, abyste zajistili bezpečné použití.